MEON EMS Impulse training > Blog > Skuteczna regeneracja po treningu – 7 kluczowych porad

Skuteczna regeneracja po treningu – 7 kluczowych porad

Skuteczna regeneracja po treningu – 7 kluczowych porad

Regularne treningi są ważne, ale nie zapominaj o odpoczynku. To on zapewni Twoim mięśniom czas na regenerację i pozwoli uniknąć efektu przetrenowania, który będzie się wiązał nie tylko z brakiem sił, lecz także zmniejszoną motywacją. Brak odpoczynku zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji, a uraz może wykluczyć Cię z aktywności na długo. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób regenerować się po treningu i jakich błędów uniknąć, żeby nie nabawić się kontuzji.

    1. Pamiętaj o rozciąganiu

Po treningu zadbaj o to, żeby chociaż chwilę poświęcić na rozciąganie. To ten element aktywności, który przeciwdziała przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia tak zwanych zakwasów. Rozciąganie zwiększa szybkość regeneracji mięśnia, rozluźnia ciało i wprowadza je w stan odpoczynku. Brak rozciągania grozi pojawieniem się dyskomfortu podczas kolejnych dni treningowych. Przykładowym ćwiczeniem, które możesz wykonać, jest skłon do palców stóp i wytrzymanie w takiej pozycji przez kilkanaście sekund.

    2. Nie rezygnuj z posiłku po treningu

Początkującym osobom może się wydawać, że opuszczenie posiłku po treningu to najlepsza droga, żeby zadbać o ujemny bilans kaloryczny i tym samym szybciej zgubić zbędne kilogramy. Rezygnacja z posiłku jest bardzo niezdrowa, ponieważ wiąże się z katabolizmem mięśni, czyli spalaniem ich zamiast tłuszczu. Dzieje się tak, kiedy organizm nie ma czym uzupełnić niedoborów energii. Tego niebezpiecznego efektu unikniesz, jeśli w ciągu dwóch godzin od zakończenia treningu zjesz wartościowy posiłek, w którym znajdą się zarówno białka, jak i węglowodany oraz tłuszcze. Nie rezygnuj z jedzenia, nawet jeśli trenujesz późnym wieczorem.

    3. Nie trenuj dzień po dniu tej samej partii mięśni

Mięśnie potrzebują czasu na regenerację, która może trwać od 24 do nawet 48 godzin. Uwzględnij to w swoim planie treningowym, układając go w taki sposób, żeby nie trenować dzień po dniu tej samej partii mięśni. W taki sposób narażasz bowiem tę partię na przetrenowanie i w efekcie osłabienie. Staraj się wprowadzać jeden dzień przerwy pomiędzy treningami lub następnego dnia na zajęciach skoncentrować się na innej partii ciała.

    4. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Sen jest najważniejszym sprzymierzeńcem regeneracji organizmu. To właśnie wtedy ciało odpoczywa i przygotowuje się na kolejny dzień pełen wyzwań. Za odpowiednią liczbę godzin snu dla dorosłego człowieka uznaje się 7–8 h. Przy intensywnym trybie życia znalezienie czasu na tyle godzin odpoczynku może wydawać się trudne. Rozwiązaniem w tym przypadku może być znalezienie efektywnej metody treningowej, która nie zabiera wiele czasu. Taką metodą jest trening EMS, który łączy ćwiczenia z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni. Zajęcia trwają pół godziny, a uczęszczać na nie wystarczy dwa razy w tygodniu. Tak krótkie, a efektywne treningi sprawiają, że nawet jako zapracowana osoba znajdziesz więcej czasu na sen.

    5. Skorzystaj z masażu

Zawodowi sportowcy korzystają z masażu zwłaszcza po zawodach czy intensywnych treningach. Ty także od czasu do czasu możesz skorzystać z tego sposobu na regenerację mięśni. Masaż pozwoli Ci się rozluźnić i poprawi ukrwienie tkanek miękkich, a poza tym wprawi Cię w dobry nastrój. Nie musisz udawać się za każdym razem do specjalisty – samodzielnie również wykonasz przyjemny masaż. Wystarczy, że zdecydujesz się na z rollerem. To sportowe akcesorium jest idealne dla osób, które dużo czasu poświęcają na trening nóg.

    6. Zrezygnuj z alkoholu i kalorycznych przekąsek

Alkohol – nawet w małej ilości – znacznie spowolni proces regeneracji organizmu. Działa na organizm odwadniająco, utrudnia zaopatrywanie mięśni w glikogen, a poza tym wypłukuje elektrolity. Ze swojej codziennej diety wyrzuć również słodkie przekąski. Słodycze są wysoko kaloryczne, więc podczas diety redukcyjnej znacznie utrudnią Ci utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego. Te wysoko przetworzone produkty nie dostarczą Ci również wartościowych składników odżywczych, których mięśnie potrzebują, żeby się regenerować.

    7. Mądrze korzystaj z sauny

Wysoka temperatura, która panuje w saunie, przyczynia się do rozluźnienia ciała, a dodatkowo łagodzi bóle mięśni. Nie należy jednak wchodzić do sauny od razu po treningu. Dlaczego? Po ćwiczeniach serce powinno mieć czas, żeby się uspokoić. Sauna natomiast sprawia, że praca serca przyspiesza, oddech się spłyca, a przez to ciało zamiast odpoczywać jeszcze bardziej się męczy. Lepiej więc korzystać z sauny kilkanaście godzin po zakończonym treningu lub w dniach przerwy od planu treningowego. Taki sposób na relaks przyczyni się do przyspieszenia krążenia, a tym samym lepszego zaopatrzenia mięśni w tlen. Czas spędzony w saunie sprzyja też rekonwalescencji po kontuzjach oraz łagodzeniu bólu stawów. Przed wejściem do sauny trzeba dobrze nawodnić organizm, a płyny uzupełnić również po skończeniu sesji. Nie należy korzystać z sauny dłużej niż 15 minut i częściej niż 2 razy w tygodniu.

MEON EMS 2019
Created by BRANDMA™