MEON EMS Impulse training > Blog > Jak wykorzystuje się elektrostymulację mięśni w rehabilitacji i fizjoterapii?

Jak wykorzystuje się elektrostymulację mięśni w rehabilitacji i fizjoterapii?

Jak wykorzystuje się elektrostymulację mięśni w rehabilitacji i fizjoterapii?

Elektrostymulacja mięśni jest wykorzystywana w treningach EMS, gdzie pomaga w rzeźbieniu sylwetki oraz ujędrnianiu skóry. Znajduje również zastosowanie w rehabilitacji i fizjoterapii, pozwalając wrócić do sprawności, na przykład sprzed kontuzji. Stosuje się ją od lat zarówno po niewielkich urazach, jak i do walki z trudnymi chorobami. Elektrostymulacja pozwala wzmocnić mięśnie i sprawia, że proces rehabilitacji zajmuje znacznie mniej czasu. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu innowacyjnej metody w rehabilitacji i fizjoterapii. Poznaj choroby, z którymi można walczyć przy pomocy elektrostymulacji mięśni.

Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy elektrostymulacji mięśni?

Jedna z chorób, w której leczeniu pomocna jest elektrostymulacja, to atrofia mięśni. Schorzenie to określa się inaczej zanikiem mięśni, do którego mogą doprowadzić różne czynniki, na przykład choroba układu nerwowego, uraz kręgosłupa czy choroba genetyczna. Zanik mięśni może być związany z kontuzją, która wymaga czasowego unieruchomienia uszkodzonej części ciała. Nawet dość krótkie unieruchomienie mięśnia może spowodować osłabienie go.

W przypadku atrofii mięśni elektrostymulacja pozwala przywrócić sprawność i nabierać masy mięśniowej. Każdy przypadek jest inny, ponieważ atrofia może wynikać z różnych powodów, dlatego warto zdecydować się na konsultację i podjęcie rehabilitacyjnych treningów EMS.

Bóle kręgosłupa a treningi EMS

Bóle kręgosłupa i pleców to obecnie problem wielu osób. Wynika on przede wszystkim z siedzącego trybu życia. W przypadku bólu, który wynika wyłącznie z niewielkiej aktywności fizycznej, można zastosować treningi EMS. Podczas zajęć wykorzystywane są impulsy elektryczne oraz nieskomplikowane ćwiczenia. Takie połączenie pozwala pozbyć się dolegliwości. To możliwe, ponieważ podczas treningu mięśnie są jednocześnie angażowane do intensywnej pracy, wzmacniane, ale też masowane. Zajęcia z trenerem personalnym EMS przyczyniają się do wzmocnienia mięśni, a ucisk kręgów na nerwy zmniejsza się, przez co dolegliwości bólowe zostają zminimalizowane.

Elektrostymulacja rozwiązaniem na przewlekłe bóle mięśni

Chroniczne bóle mięśni mogą być spowodowane przewlekłymi chorobami, na przykład reumatoidalnym zapaleniem stawów czy niedoczynnością tarczycy. Do przewlekłego bólu może doprowadzić również przeciążenie lub nadmierne rozciąganie mięśni. Nieprzyjemne dolegliwości mogą dotyczyć jednego mięśnia lub całej grupy. Fizjoterapia z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni sprawi, że staną się one silniejsze, napięcie ulegnie zmniejszeniu, a przez to bóle staną się mniej uciążliwe lub po prostu ustąpią.

Trening EMS jako forma rehabilitacji – kiedy jeszcze warto go zastosować?

Zajęcia z trenerem personalnym EMS doskonale sprawdzą się dla osób, które po kontuzji chcą wrócić do aktywności. Ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty są bezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza że w przypadku treningów EMS niepotrzebne jest obciążenie. Dzięki temu zajęcia są bezpieczne dla kręgosłupa i stawów, a ryzyko kontuzji jest właściwie zerowe.

Nad bezpieczeństwem podczas zajęć czuwa trener personalny EMS, który ma kilka zadań. Przede wszystkim dobiera moc i częstotliwość impulsów w taki sposób, żeby były dla osoby ćwiczącej jednocześnie skuteczne oraz bezpieczne. Specjalista sprawdza też, czy ćwiczenia są wykonywane w prawidłowy sposób. Każdy trening EMS jest treningiem personalnym, co jest bardzo ważne w przypadku osób po kontuzji. Próba samodzielnego powrotu do sprawności, na przykład na tradycyjnej siłowni, wiąże się z ryzykiem nawrotu kontuzji.

Trening EMS – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Elektrostymulacja mięśni tak chętnie stosowana przez fizjoterapeutów znalazła zastosowanie w treningach EMS, które jednocześnie pozwalają wysmuklać sylwetkę, a dodatkowo ujędrniać skórę i minimalizować bóle mięśni i kręgosłupa. To możliwe dzięki działaniu impulsów elektrycznych, które masują i wzmacniają głęboko położone włókna mięśniowe. Jednocześnie do pracy zostaje zaangażowanych aż 90% włókien, dlatego dochodzi do spalenia dużej liczby kalorii. Jeden trening umożliwia łączny wydatek energetyczny na poziomie nawet 1200 kcal, a to znacznie ułatwia utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego.

Trening odbywa się pod okiem specjalisty, dlatego jest w pełni bezpieczny. Korzystają z niego doświadczeni sportowcy, ale także amatorzy. Możliwość dopasowania mocy i częstotliwości impulsów sprawia, że zajęcia będą odpowiednie dla osób, które przez wiele lat nie ćwiczyły, na przykład ze względu na kontuzję, ale sprawdzi się też dla tych, którym zajęcia na tradycyjnej siłowni przestały przynosić oczekiwane rezultaty. Trening odbywa się z wykorzystaniem systemu MEON EMS, który składa się z kilku elementów. Zajęcia odbywają się w kombinezonie z polimerowymi elektrodami. W kieszeni stroju jest konektor, który stanowi serce systemu MEON EMS. Małe akcesorium łączy się z aplikacją obsługiwaną przez trenera personalnego i właśnie dzięki temu do mięśni docierają impulsy.

MEON EMS 2019
Created by BRANDMA™