MEON EMS Impulse training > Blog > Co warto wiedzieć o treningu EMS?

Co warto wiedzieć o treningu EMS?

Co warto wiedzieć o treningu EMS?

Popularność treningów z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni stale rośnie. Cieszą się dobrymi opiniami ze względu na krótki czas trwania, dużą efektywność oraz niewiele przeciwwskazań. Chcesz dowiedzieć się więcej o treningu EMS? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat metody treningowej, która cieszy się ogromną popularnością również w Polsce. Sprawdź, na czym polega trening EMS, jak wygląda specjalny kombinezon do zajęć i dowiedz się, dlaczego EMS jest lepszą metodą od zwykłych ćwiczeń.

Trening EMS – jak wygląda?

Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni może być treningiem personalnym lub grupowym. W obu przypadkach trener ma dwa główne zadania – czuwa nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń oraz obsługuje aplikację, przy pomocy której przesyła impulsy elektryczne o dopasowanej mocy i częstotliwości do potrzeb osoby ćwiczącej.

Trening odbywa się w kombinezonie EMS, który ma w sobie polimerowe elektrody przeznaczone do elektrostymulacji. Strój jest lekki i wygodny. Dobrze przylega do ciała, ale jednocześnie nie ogranicza Twoich ruchów podczas treningu EMS. W stroju nie ma zbędnych kabli, co daje jeszcze większą swobodę podczas zajęć EMS. Kombinezon może być prany w pralce.

Strój ma kieszeń, do której wkłada się konektor będący sercem systemu EMS. Niewielkie akcesorium jest zamknięte w opływowej obudowie. Zupełnie nie przeszkadza ona podczas treningu EMS. Konektor jest zasilany baterią. To akcesorium, które łączy się bezprzewodowo z aplikacją – kieruje nią trener personalny. Aplikacja do systemu EMS charakteryzuje się intuicyjnym i przejrzystym interfejsem. Pozwala trenerowi na pracę zarówno z jedną osobą, jak i grupą. Znajdują się w niej różne programy, na przykład masujące mięśnie.

Zajęcia trwają łącznie pół godziny, z czego 10 minut to rozgrzewka. Tak krótki czas treningu EMS wykonywanego indywidualnie lub w grupie sprawia, że jest on doskonały dla zapracowanych osób.

Elektrostymulacja mięśni – jakie efekty daje?

Trening EMS – choć trwa krótko – jest wyjątkowo efektywny. Połączenie ćwiczeń z elektrostymulacją mięśni sprawia, że do intensywnej pracy zaangażowanych jest około 90% głęboko położonych włókien mięśniowych. To powoduje, że podczas sesji EMS metabolizm przyspiesza i spalanych jest mnóstwo kalorii, które dodatkowo są spalane jeszcze przez 24 godziny po zakończeniu zajęć. Przyjmuje się, że jedna sesja treningowa pozwala na wydatek energetyczny rzędu 500–1200 kcal.  Dokładna liczba jest jednak zależna od wielu czynników, na przykład intensywności treningu EMS.

To jednak nie wszystkie efekty, jakich można spodziewać się po zajęciach z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni. Trening 20-minutowy wykonywany samodzielnie lub w grupie przyczynia się również do poprawienia kondycji skóry. Podczas ćwiczeń dochodzi bowiem do rozprowadzenia płynów ustrojowych i wody, a to pozwala skutecznie walczyć z cellulitem. Elektrostymulacja mięśni jest też polecana do walki z bólem kręgosłupa. To metoda, z której korzystają specjaliści fizjoterapii, co udowadnia, że może być stosowana w przypadku osób z różnymi dolegliwościami.

Na pierwsze efekty nie musisz długo czekać. Ćwiczenia w specjalnym stroju do EMS pozwolą Ci zauważyć pierwsze rezultaty już po około 6 sesjach treningowych. Oczywiście wiele zależy od Twojej kondycji oraz planu treningowego.  Możesz mieć jednak pewność, że treningi EMS mają tę przewagę nad wizytami na tradycyjnej siłowni, że pozwalają szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej i po niedługim czasie dostrzec zmiany w sylwetce i sile mięśni.

Co jeszcze warto wiedzieć o treningu EMS?

Z treningów z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni korzystają zawodowi, znani na całym świecie sportowcy, na przykład piłkarze. To potwierdzenie, że innowacyjna metoda ćwiczeń pozwala wzmacniać ciało i poprawiać wyniki we własnej dyscyplinie. Z zajęć EMS mogą skorzystać więc osoby, które przestały widzieć efekty po zajęciach w klubach fitness i szukają czegoś skuteczniejszego.

Trening 20-minutowy z elektrostymulacją mięśni jest też idealny dla osób początkujących oraz po kontuzjach. Podczas tego rodzaju ćwiczeń nie trzeba korzystać z obciążeń, a to sprawia, że ryzyko kontuzji ulega zmniejszeniu. Zajęcia EMS działają kompleksowo – wzmacniają mięśnie, poprawiają kondycję skóry, pozwalają zmniejszyć bóle. Treningi personalne i grupowe EMS ułatwiają utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego, a przy tym wszystkim trwają krótko. Ograniczenie czasu trwania treningu sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Trening EMS a zajęcia na tradycyjnej siłowni

Kiedy zastanawiasz się, co wybrać: trening EMS czy zajęcia na tradycyjnej siłowni, porównaj zalety i wady obydwu rozwiązań. Treningi EMS trwają zdecydowanie krócej. Wystarczy, że będziesz uczęszczać  na zajęcia z wykorzystaniem impulsów elektrycznych lub trenować samodzielnie 2 razy w tygodniu, a na każdym treningu EMS spędzisz łącznie pół godziny. Jeśli jesteś zapracowaną osobą, nie znajdziesz lepszej metody na to, żeby pokonać tkankę tłuszczową i doprowadzić do zwiększenia siły mięśni. Z siłowni musisz korzystać znacznie częściej, a każda sesja treningowa musi być na dodatek dłuższa. Trening trwa około godziny, a poza tym warto uczęszczać na niego 4-5 razy w tygodniu. To sprawia, że aktywność fizyczna zajmuje tygodniowo mnóstwo czasu.

 

Zaletą treningu EMS w porównaniu do tego, który odbywa się na siłowni jest mniejsze ryzyko kontuzji. Wynika ono głównie z tego, że podczas treningu EMS nie ma potrzeby stosowania obciążeń. Z pomocą impulsów elektrycznych można cieszyć się ze skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Wartość spalonych kalorii jest duża, ponieważ na ciało oddziałuje impuls elektryczny. Oczywiście trening EMS może być urozmaicony i tym samym trudniejszy, ale nie musi, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie, na przykład po długiej przerwie od aktywności. Podczas treningu na siłowni ryzyko wystąpienia kontuzji jest większe, zwłaszcza jeśli ćwiczenia dobierasz samodzielnie i nie korzystasz z pomocy trenera. Może się zdarzyć, że w trakcie treningu przecenisz swoje możliwości, a stąd prosta droga do wystąpienia kontuzji.

Wiesz już, jak wygląda trening EMS, na czym polega oraz dlaczego warto go wybrać zamiast treningu na tradycyjnej siłowni. Jeśli chcesz zawalczyć o silniejsze ciało i piękniejszą sylwetkę, zdecyduj się na zajęcia lub indywidualny trening EMS.

MEON EMS 2019
Created by BRANDMA™