MEON EMS Impulse training > Blog > EMS – elektrostymulacja mięśni – co to jest?

EMS – elektrostymulacja mięśni – co to jest?

EMS – elektrostymulacja mięśni – co to jest?

Cenią go sportowcy, lubią osoby z ograniczoną ilością czasu na trening oraz wszyscy, którzy chcą szybko zobaczyć efekty – mowa o EMS. Elektrostymulacja mięśni to metoda ciesząca się od lat zwiększoną popularnością. Połączenie treningu z elektryczną stymulacją mięśni pomaga nie tylko osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy, lecz także pacjentom podczas fizjoterapii oraz sportowcom. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, co to jest elektrostymulacja. Poznaj zalety tego innowacyjnego treningu prowadzonego przez wykwalifikowanych trenerów personalnych EMS w specjalnych studiach.

EMS – co to jest?

Metoda EMS to innowacyjny sposób ćwiczeń, który łączy w sobie aktywność fizyczną oraz elektryczną stymulację mięśni. Treningi są przeznaczone dla osób mających zróżnicowane oczekiwania – chcących zmniejszyć swoją wagę, zredukować cellulit, ujędrnić skórę oraz złagodzić dolegliwości bólowe pleców. To wszystko jest możliwe przy niewielkim nakładzie czasu, ponieważ trening EMS trwa tylko 30 minut, z czego 10 to rozgrzewka. To sprawia, że innowacyjna metoda jest idealna dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, a jednocześnie chcą zadbać o sylwetkę. Trening EMS sprawdzi się również dla osób mających niewielkie doświadczenie w aktywności fizycznej, przez co mięśnie nie są przyzwyczajone do intensywnego wysiłku.

Wypróbuj trening EMS

Wybierz swoje studio i zapisz się na trening próbny od 49zł

Elektrostymulacja – na czym polega?

Jedną z części składowych treningu EMS jest elektrostymulacja mięśni, która sprawia, że aktywność fizyczna staje się bardziej efektywna. Dzieje się tak, ponieważ impulsy zwiększają liczbę pracujących włókien mięśniowych. Odpowiednio dobrana intensywność prądu elektrycznego sprawia, że dochodzi do skurczu mięśni, dlatego wykonują one pracę podobną do tej z zewnętrznymi obciążeniami. Efektywny trening nie musi więc polegać na podnoszeniu ciężkich hantli, które nie pozostają bez wpływu na kręgosłup oraz stawy.

Z elektrostymulacji korzysta się podczas rehabilitacji u fizjoterapuety. Wykorzystuje się prądy EMS, żeby zmniejszyć napięcie mięśniowe, lepiej zaopatrzyć mięśnie w tlen czy zwiększyć krążenie krwi. Z elektrostymulacji korzysta się również w celu modelowania sylwetki. Metoda pozwala dotlenić skórę, wzmocnić mięśnie, zmniejszyć cellulit oraz poprawić elastyczność skóry. Skuteczność prądów EMS sprawia, że chętnie korzystają z nich zawodowi sportowcy.

Trening w studiu EMS – jak wygląda?

Studio treningu EMS to miejsce, w którym można skorzystać z innowacyjnej metody pracy nad sylwetką. W zdobywaniu piękniejszej figury pomaga trener personalny EMS, którego zadaniem jest wspieranie podczas ćwiczeń. Wykwalifikowana osoba czuwa nad trenującym, sprawdzając poprawność wykonywanej aktywności. Trener personalny EMS odpowiada też za stworzenie indywidualnego planu ćwiczeń, który jest dopasowany do oczekiwań trenującego.

W studiu EMS można skorzystać nie tylko z trenera, lecz także opieki dietetycznej. Kompleksowe podejście do ćwiczącej osoby zapewnia znacznie szybsze efekty działań. Monitoring postępów treningowych pozwala śledzić progres, co dodatkowo zwiększa motywację. Trening w studiu EMS odbywa się w specjalnym kombinezonie, który jest lekki i komfortowy w noszeniu. Ciężka, ograniczająca ruchy kamizelka nie jest już potrzebna. Wygodny kombinezon do EMS jest bezprzewodowy, co dodatkowo zwiększa komfort podczas treningu.

Metoda EMS – co jeszcze warto wiedzieć?

Trening w kombinezonie do EMS wyróżnia się dużą skutecznością, a dodatkowo ryzyko kontuzji jest zminimalizowane do zera. Podczas tradycyjnych ćwiczeń występuje możliwość zbyt intensywnego obciążenia stawów czy wystąpienia urazów. Metoda EMS nie tylko minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, lecz także zmniejsza już występujące bóle, na przykład kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ impulsy docierają głęboko i wzmacniają włókna mięśniowe. To sprawia, że metoda EMS jest tak chętnie wykorzystywana do rehabilitacji po kontuzjach ścięgien, mięśni, a także bólach nóg, rąk, kręgosłupa. Elektrostymulację stosuje się również, kiedy występuje zanik mięśni oraz przy ograniczonej ruchomości kończyn.

Ważną zaletą metody EMS jest oszczędność czasu. Kilka co najmniej godzinnych wizyt na siłowni to nie rozwiązanie dla każdego, dlatego krótkie, a jednocześnie skuteczne treningi EMS cieszą się taką sympatią wśród zapracowanych osób. Wystarczą dwa wizyty w studiu EMS w tygodniu – każda z nich trwa 30 minut. Połączenie aktywności fizycznej z elektrostymulacją sprawia, że wydatek kaloryczny jest znacznie większy. Dzięki temu łatwiejsze jest zadbanie o ujemny bilans kaloryczny, który umożliwia utratę zbędnych kilogramów. Nie bez znaczenia jest również przyspieszenie metabolizmu widoczne po każdym treningu. To możliwe, ponieważ trening EMS sprawia, że organizm pracuje przy mniejszym nakładzie sił tak intensywnie, jak podczas tabaty. Kalorie są spalane podczas treningu, ale też po nim przez około 24 godziny. Nie bez znaczenia pozostaje, że metoda EMS pozwala na ujędrnienie skóry i walkę z cellulitem – to możliwe dzięki głębokiemu pobudzeniu mięśni.

Jak wygląda pierwsza wizyta w studiu EMS?

Pierwsza wizyta na treningu EMS pozwala zapoznać się z doznaniami, jakie towarzyszą przesyłaniu impulsów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprzyjemne odczucia, należy zgłosić to trenerowi, który zmniejszy natężenie impulsów. Elektrostymulacja mięśni odbywa się z wykorzystaniem delikatnej aktywności fizycznej. Podczas pierwszej wizyty trener zapoznaje z ćwiczeniami i pokazuje, jak je wykonywać. Sprawdza on także kondycję fizyczną ćwiczącego, a jednocześnie jego oczekiwania wobec efektów treningów. Przed pierwszą wizytą warto przypomnieć sobie o przebytych kontuzjach oraz stanie zdrowia, ponieważ trener będzie o nie pytał. Pierwsza wizyta w studiu EMS to także czas na opowiedzenie o swoich nawykach żywieniowych. Odpowiednia dieta przyczynia się do znacznego przyspieszenia osiąganych efektów. W naszych studiach można skorzystać nie tylko z elektrostymulacji mięśni, lecz także porad dietetyka.

Poznaj wskazania i przeciwwskazania do treningu

Przed rozpoczęciem ćwiczeń elektrostymulacji warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jest ich niewiele, ponieważ metoda wyróżnia się bezpieczeństwem stosowania. Treningu EMS nie mogą wykonywać osoby z rozrusznikiem serca, a także cierpiące na nowotwór. Z ćwiczeń nie skorzystają również ciężarne. Wskazań do treningu jest znacznie więcej. Mogą zdecydować się na niego osoby chcące wysmuklić sylwetkę, ale także te, którym szczególnie zależy na poprawie kondycji fizycznej. Elektrostymulacja mięśni będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób po kontuzji. Delikatna aktywność sprawia, że nie istnieje ryzyko obciążenia stawów i kręgosłupa. Dzięki temu z innowacyjnych zajęć skorzystają osoby po dłuższej przerwie w aktywności. Trening EMS pozwala bowiem wrócić do sprawności, ponieważ wzmacnia mięśnie. O bezpieczeństwie wykonywania ćwiczeń świadczy fakt, że korzystają z nich zawodowi sportowcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na długą przerwę w trenowaniu. Elektrostymulacja mięśni jest też stosowana przez fizjoterapeutów – podczas rehabilitacji wspomaga ona pacjenta w powrocie do zdrowia.

MEON EMS 2019
Created by BRANDMA™